تولید و فراوری گیاهان دارویی و معطر و نوشابه ای (کاردانی)

اهمیت و ضرورت:

آمار جهانی نشان میدهد که مواد مؤثره بیش از 50 درصد از داروهای تولید شده طبیعی بوده و عمدتاً منشأ گیاهی دارد و در حال حاضر بیش از 80 درصد از مردم کشورهای در حال توسعه به داروهای گیاهی وابسته هستند. کشورهای تولیدکننده مواد دارویی مثل آلمان، انگلستان، سوئیس و ژاپن استفاده از گیاهان دارویی را در سطحی وسیع در برنامه تولیدی خود قرار داده اند.

کشور پهناور اسلامی ایران با آب و هوای گوناگون و شرایط اقلیمی مختلف و فلور غنی حدود 8 هزار گونه گیاهی بدونن شک در ردیف اول کشورهای تولیدکننده گیاهان دارویی و فراورده های آن می تواند قرار گیرد.

وجود اختلاف درجه حرارت 50 درجه سانتیگراد، وجود اراضی ساحلی، کویری، کوهستانی و برخورداری از حدود 300 روز آفتابی و تنوع گونه های زیستی و اختصاص بسیاری از گیاهان دارویی به ایران همگی ویژگی هایی هستند که در مقایسه با سایر تولیدکنندگان استعداد بالقوه ای را برای تولید انواع گیاهان دارویی در سطح وسیع و گسترده فراهم آورده است.

 

مشاغل قابل احراز پس از طی دوره:

الف: کمک کارشناس تحقیقات گیاهان دارویی

ب: کاردان کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر

ج: کاردان بهره بردار گیاهان دارویی و معطر

د: کمک ناظر در واحدهای تولیدی

 

نقش و توانایی فارغ التحصیلان:

1- جمع آوری گیاهان دارویی و معطر

2- انجام عملیات خشک کردن و نگهداری نمونه های گیاهان دارویی

3- همکاری در شناسایی علمی گیاهان دارویی و معطر

4- همکاری در ایجاد بانک بذر گیاهان دارویی و معطر

5- استحصال و نگهداری بذرهای گیاهان دارویی و معطر

6- کاشت داشت و برداشت گیاهان دارویی و معطر

7- همکاری در اجرای طرحهای تحقیقاتی گیاهان دارویی و معطر و آزمایشگاههای مربوطه

8- تکثیر گیاهان دارویی و معطر

9- نظارت در واحدهای تولید

 

طول دوره تحصیل:

طول این دوره 2 تا 3 سال است که دروس عملی و نظری آن بصورت واحد ارائه می گردد بطوریکه هر واحد نظری معادل 17 واحد درسی و هر واحد آزمایشگاه معادل 34 ساعت درسی و هر واحد کارگاهی معادل 51 ساعت و کارآموزی 120 ساعت در طول نیمسال تحصیلی می باشد.

 

واحدهای درسی دوره:

تعداد واحدهای کل دوره 72 واحد و مجموعاً 2008 ساعت است.

دروس عمومی   12 واحد:   معارف اسلامی- اخلاق و تربیت اسلامی- ادبیات فارسی و آیین نگارش- زبان خارجی- بهداشت و تنظیم خانواده- تربیت بدنی

دروس پایه   8 واحد:   شیمی عمومی- اصول آمار- مبانی گیاهشناسی

دروس اصلی   22 واحد:   هوا و اقلیم شناسی- مبانی اکولوژی- شیمی آلی- کارتوگرافی گیاهی- اصول زراعت گیاهان دارویی و معطر- مبانی فیزیولوژی گیاهی- رابطه آب و خاک و گیاه- حفاظت و حمایت از گیاهان دارویی و معطر

دروس تخصصی   30 واحد:   شناخت گیاهان دارویی و معطر 1- شناخت گیاهان دارویی و معطر 2- آشنایی با تجهیزات و استحصال مواد مؤثره- روش تکثیر و پرورش گیاهان دارویی- زراعت خصوصی گیاهان دارویی- روش بهره برداری از گیاهان دارویی مرتعی- روش بهره برداری از گیاهان دارویی جنگلی- درختان و درختچه های دارویی و معطر- اقتصاد گیاهان دارویی و معطر- اکولوژی گیاهان دارویی و معطر- آماده سازی و عمل آوردن گیاهان دارویی و معطر- کارآموزی.

 

/ 2 نظر / 98 بازدید
بنیامین

سلام وبلاگ خوبی داری یه سری به وبلاگم بزن و نظر بده لطفا

فلورا عباسی

سلام وبلاگ پرمحتوایی دارید.منم در رشته گیاهان دارویی تحصیل کردم الان هم در زمینه گیاهان دارویی و زینتی و ... با دوستانم در حال فعالیت هستم خوشحال میشویم به وبلاگ ما هم سر بزنید و نظر بدهید و اینکه آیا شما با تبادل لینک موافق هستید؟ بهمون خبر بدید. با تشکر