( روش mayfield) - روشهای محاسبه نرخ بقای آشیانه پرندگان

پرندگان برحسب تنوع خانواده و گونه، دارای لانه و آشیانه‌های بسیار متنوع و جالب هستند. حتی در بعضی مناطق این انسانها هستند که برای آنها لانه تهیه کرده یا می‌سازند.

پرندگان بر حسب نیاز برای ساخت لانه مورد نظر از چوب‌های خشک کوچک، پوشال، گل و لای و هر چیز مناسب دیگر، استفاده می‌کنند. هم­چنین پرندگان از شکاف موجود در کوه­ها، صخره­ها، پرتگاه­های کوهستانی در ساحل دریاها و دریاچه­ها و اقیانوس­ها، در جزایر موجود در دریاچه­ها، روی زمین، قله کوه­ها، ژرفای جنگل، در بوته خارها و نوک درختان بسیار بلند و حتی در زیر شیروانی خانه­ها آشیانه می­سازند.

تماشای لانه‌سازی پرندگان در نوع خود برای انسان‌ها، بخصوص برای birds watching ها یا تماشا کننده‌های پرنده، بسیار زیبا و جالب است.

نتایج مطالعه­ای جدید نشان می­دهد پرنده­ها هنر آشیانه­سازی را از یکدیگر فرا می­گیرند و این توانایی یک مهارت غریزی به شمار نمی­رود. همچنین محققان اسکاتلندی عقیده دارند آشیانهسازی پرندگان روندی غریزی نیست؛ بلکه مهارتیآموختنی است که با تجربه بیشتر توسعه می یابد. 

آشیانه به محلی گفته می­شود که پرندگان در آن تخم­گذاری می­کنند و جوجه­های خود را پرورش می­دهند. هرچند که تمام پرندگان آشیانه نمی­سازند )مانند نوعی پنگوئن(Aptenodytes forsteri)  که تخم­هایش را همراه خود و برروی پاها به اطراف حمل می­کند( ولی بیشتر پرندگان به روش­های گوناگون محلی را انتخاب می­کنند و با توجه به امکانات محیط در آن آشیانه­ای می­سازند تا بتوانند تخم وجوجه­ها را تا زمانی­که لازم است در آن نگهداری کنند.

آشیانه در محل­ها و با روش­های گوناگون توسط پرندگان ساخته می­شود. در ادامه توضیح مختصری از انواع مختلف آشیانه را شرح می­دهیم و به مطالعه تخمین بقای آشیانه ها و مقایسه و مطالبی از این دست پرداخته ایم. 

در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات کامل از روشهای محاسبه بقای آشیانه پرندگان اینجا کلیک کنید.

/ 1 نظر / 143 بازدید
كاوه

سلام دوباره. من از خيلي از مطالب وبلاگتون استفاده كردم. بينهايت سپاسگذارم. موفق باشيد