زیستگاه

تخریب زیستگاه­ها

تخریب زیستگاه­ها شامل خسارت­هایی می­شود که بعضی از مشاغل مرتبط با جنگل و کشاورزی به زیستگاه­هایی مانند جنگل و باتلاق­ها وارد می­کنند. بسیاری از گونه­های گیاهی و جانوری در زیستگاهی کوچک زندگی می­کنند و قادر به زندگی در جاهای دیگر نیستند. برآورد شده است که هر روز بیش از صد گونه­ی جانوری و گیاهی بر اثر تخریب زیستگاه­ها نابود می­شوند.

منابع زمین earth's resources

زمین از منابع طبیعی بسیاری برخوردار است که استفاده از آن­ها زندگی را در دنیای جدید ممکن می­سازد. برای مثال، سنگ­ها به شکل اولیه­ی خود در ساختمان­سازی کاربرد دارند، اما می­توان با انجام کارهایی، از آن­ها در ساخت پل و ماشین­ها، تراشه­های سیلیسی، جواهرات و غیره استفاده کرد. سوخت­های فسیلی و نیز آب­هایی که در رودخانه­ها جاری می­شوند، باد و حتی خورشید، انرژی لازم ما را تأمین می­کنند. منابعی مانند سنگ و سوخت­های فسیلی، اغلب باید با معدن­کاوی از زمین استخراج شوند.

معدن­کاوی

در سنگ­ها انواع مختلفی از مواد معدنی ارزشمند وجود دارد. معدن­کاوی و استخراج معادن شامل فعالیت­هایی چون منفجر کردن، سوراخ کردن و بیرون آوردن سنگ­ها، برای استخراج مواد معدنی می­شود. از بیشتر معادن برای تهیه مصالح ساختمانی، زغال سنگ و فلزات و در مواردی، استخراج کانی­های قیمتی، استفاده می­شود. فعالیت­های استخراج معدن، اصولا در محیطی پر از گرد و خاک و سر و صدا انجام می­شود و در مواردی، برای استخراج به استفاده از موادشیمیایی مضر برای محیط­زیست نیاز است.

سوخت­های فسیلی

زغال­سنگ، نفت و گاز را سوخت­های فسیلی می­گویند؛ زیرا از بقایای گیاهان  و جانورانی که میلیون­ها سال پیش در میان لایه­های رسوبی دفن شده­اند، به وجود می­آیند. بیشتر انرژی که امروزه از آن استفاده می­کنیم، از سوخت فسیلی تأمین می­شود. سوخت­های فسیلی ذخایر تجدیدناپذیر به شمار می­آیند؛ یعنی پس از یک بار مصرف، دیگر جایگزین نمی­شوند.

بسیاری از ذخایر نفت و گاز دنیا در بستر دریا یافت می­شوند. با حفاری در بستر دریا این ذخایر را استخراج و به سکوهای ویژه­ای منتقل می­کنند. نفت و گاز معمولا در کنار هم یافت می­شوند. آن­ها از بدن موجودات ذره­بینی دریایی تشکیل شده­اند که از میلیوون­ها سال پیش در زیر لایه­های رسوبی مدفون مانده­اند. نفت منبع تولید مواد شیمیایی مختلف و نیز سوخت است.

زغال سنگ از دفن بقایای گیاهی پیش از پوسیدگی کامل به وجود می­آیند. وقتی بقایای گیاهان (به­ویژه خخزه­ها) در نزدیکی سطح زمین و به طور ناقص تجزیه شوند به نوعی ماده­ی سوختی بسیار ناخالص به نام تورب تبدیل می­شوند. از تنه­ی درختان مدفون شده در لابه­لای رسوبات، در عمق­های بالاتر، نوعی زغال­سنگ نارس، به نام لیگنیت، حاصل می­شود که با دود زیادی می­سوزد.برای تشکیل زغال سنگ مرغوب، و به ویژه آنتراسیت، که درصد کربن بالایی دارد، بقایای گیاهی باید مدت­های طولانی­تری در اعماق زمین باقی بمانند.

آلودگی  pollution

آلودگی حاصل مواد زایدی است که ما در محیط­زیست وارد می­کنیم. این مواد می­توانند به گیاهان و جانوران و حتی انسان، آسیب برسانند. کارخانه­ها و خانه­هاف فعالیت­های کشاورزی، خودروها، کشتی­ها، کامیون­ها و هواپیماها باعث آلودگی محیط می­شوند. آلودگی شامل دود حاصل از آتش، دود اگزوز موتورها، موادشیمیایی سمی حاصل از فعالیت­های صنعتی و زباله­هایی، نظیر قوطی­های پلاستیکی و فاضلاب­ها می­شود. این مواد باعث آلوده شدن طبیعت، رودخانه­، دریاچه، دریا و هوا می­شوند. صدا و نور شدید نیز انواع دیگری از آلودگی هستند.

شهر بانکوک در تایلند، پوشیده از مه دود است. این پدیده باعث بروز اختلالات تنفسی مانند آسم و برونشیت می­شود. دود حاصل از موتور خودروهاف نیروگاه­ها و کارخانه­ها، از گازهای زاید گرد و خاک و ذرات دوده­ی حاصل از سوخت ناقص تشکیل شده است. گازهای زاید زیان­آور، شامل دی­اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، دی­اکسید کربن و مونواکسید کربن می­شوند.

اثر گلخانه­ای

بعضی از گازهای اتمسفری گرمای خورشید را درخود نگه می­دارند. به این فرآیند اثر گلخانه­ای گفته می­شود؛ زیرا در این حالت، اتمسفر مانند شیشه­ی گلخانه عمل می­کند. اثر گلخانه­ای فرآیندی طبیعی است؛ اما آلودگی هوا باعث افزایش گازهایی نظیر دی­اکسیدکربن، بخارآب و متان می­شود که اثر گلخانه­ای را به وجود می­آورند.

توسعه پایدار

ما با مصرف منابع کمیاب و در حال کاهش – نظیر نفت، زغال سننگ و گاز- و ایجاد آلودگی، مشکلاتی را برای نسل­های آینده به­وجود می­آوریم. اکنون باید روش­هایی برای تأمین نیازهای خود در نظر بگیریم تا زمین را برای آیندگان از خطر حفظ کنیم. طرح توسعه پایدار ایجاد کیفیت مناسب زندگی برای هر فرد، بدون ایجاد آلودگی یا مصرف بی­رویه­ی منابع تجدیدناپذیر، است. استفاده از انواع تجدیدپذیر انرژی و جلوگیری از اسراف، گامی به­سوی توسعه­ی پایدار است.

 

منبع:دایره المعارف اینترنتی علوم – انتشارات محراب قلم

/ 1 نظر / 383 بازدید
مریم

سلام خیلی مطالب خوبی بود برای تحقیقم استفاده کردم خیلی ممنون از زحمت هایی که کشیدی تا این همه رو بنویسی خیلی به دردم خورد هر سایتی رو گشتم پیدا نکردم بازم ممنون[دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][[دست][دست]دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][[دست][دست]دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][[دست][دست]دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][[دست][دست]دست]