وبلاگِ علمی محققِ جوان
تحقیق و پژوهش های علمی، دانشگاهی و آموزشی
آرشیو وبلاگ
نویسنده: زری دولت فر - یکشنبه ٢٩ بهمن ۱۳٩۱

زیبایی جنگل همیشه بیدار ابر، چیزی فراتر از زیبایی یک جنگل است. چون یک اقیانوس از ابرها را اضافه تر از هرجنگل زیبای دیگری بهمراه خود دارد. پشت تاری ِ چشم ابرهایش جانی تازه می یابی وقتی سرسبزی اش را به چشمانت هدیه میدهی و خنده ی سنجاقک های زیبایش و مهربانی بوته های بارورش تو را به وجد می آرد. چشم های زیباپسند به جای جای مناظر خیره می مانند و همه چیز را با ولع می بلعند. ترجیح میدهی آرامتر قدم برداری و به لکنت قدمهایت احترام میگذاری چراکه درپس آن شگفتی و آرامش درونی نهفته که در عمق ذهنت برای ابد خاطره ها گلهای تازه می دهند. اینجا خیالبافی ها ی شبانه تمام می شوند و رنگ باور می گیرند. آری، جنگل ابر همواره تو را به ذکر می خواند و خود احساس رویش می کنی با دیدن آن همه نور هستی بخش ... رسم ویژه آنجا خاموش نگریستن و در دل نجوا کردن است.

جنگل زیبا و خوش‌آب و هوای ابر با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است. این جنگل مانند تاجی بر بلندی رشته کوه‌ها در امتداد قله ۴ هزار متری شاهوار و بعد از عبور از باغ‌های بسطام خودنمایی می کند.

قدیمی‌ترین، خوش آب و هوا ترین، بکر ترین و البته بدون شک زیباترین جنگل ایران با گونه های نادر گیاهی و جانوری در35 کیلومتری شمال شرق استان سمنان و 50 کیلومتری شمال شرقی شهر شاهرود قرار دارد. جنگل ابر سمنان از قدیمی‌ترین جنگل های روی زمین محسوب می‌شود و به این دلیل به این نام نامیده شده است که در تمام طول سال اقیانوسی از ابر، این جنگل جزیره مانند را در بر گرفته است. این جنگل در زمره جنگلهای هیرکانی کشور است و بدلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می گیرد، جنگل ابر نامیده می شود.

لطفاً حتماً اگر گذرت به آنجا افتاد، مواظب لباس پُرچینش باش ...  

 

 درصورت تمایل روی ادامه مطلب کلیک کنید.


 

 

اگر از شاهرود، فقط 50 کیلومتر دیگر به سمت شمال شرق حرکت کنی، پس از عبور از آرامگاه بایزید بسطامی و شیخ خرقان، ناگهان احساس خواهی کرد که سوار بر لوبیای سحرآمیز آسمان را شکافته‌ای و بر روی فرش پنبه‌ای سفید‌رنگی قرار داری که تاکنون نهنظیرش را دیده‌ای و نه گمان می‌کردی چنین چشم‌انداز بدیعی را می‌توانی در ایران، سرزمینی که با کویرهایش شهرت جهانی یافته، ببینی!

اگر قصد سفر به جنگل ابر دارید حتماً وسایل پیشنهادی رو با خودتون همراه داشته باشید:

کفش مناسب، کوله پشتی سبک، پانچو، لباس ضد باران٬ لباس گرم، بطری آب، زیر انداز، کیسه خواب، چراغ قوه، کرم ضد آفتاب، عینک و کلاه، صندل یا دمپایی، حتماً یک دوربین عکاسی برای ثبت خاطرات ...

 امیدوارم جنگل ابر هیچوقت از پای نیفتد، بدست آدمیان!

پیمایش جنگل ابر:کلیک کنید

 

من در رشته تولید و بهره وری گیاهان دارویی و معطر تحصیل کردم، همچنین فارغ التحصیل در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست هستم. سعی من برآنست اندکی از مباحثی که آموخته ام را به اجرا بگذارم. با احترام از مساعدت های خانواده و دوستانم صمیمانه سپاسگزارم و سر فرود می آورم ... در پناه خداوندگارم باشید.
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :