وبلاگِ علمی محققِ جوان
تحقیق و پژوهش های علمی، دانشگاهی و آموزشی
آرشیو وبلاگ
نویسنده: زری دولت فر - سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱

این دوره دانشگاهی با هدف تربیت نیروی انسانی کاردان در زمینه تکنولوژی تولید و بهره برداری گیاهان دارویی و معطر است که فارغ التحصیلان آن با فراگیری دانش فنی و مهارتهای عملی به کشت و پرورش، اهلی کردن و همچنین جمع آوری گیاهان دارویی و معطر از مراتع و جنگلها خواهند پرداخت.

 

در صورت تمایل روی ادامه مطلب کلیک کنید.


اهمیت و ضرورت:

آمار جهانی نشان میدهد که مواد مؤثره بیش از 50 درصد از داروهای تولید شده طبیعی بوده و عمدتاً منشأ گیاهی دارد و در حال حاضر بیش از 80 درصد از مردم کشورهای در حال توسعه به داروهای گیاهی وابسته هستند. کشورهای تولیدکننده مواد دارویی مثل آلمان، انگلستان، سوئیس و ژاپن استفاده از گیاهان دارویی را در سطحی وسیع در برنامه تولیدی خود قرار داده اند.

کشور پهناور اسلامی ایران با آب و هوای گوناگون و شرایط اقلیمی مختلف و فلور غنی حدود 8 هزار گونه گیاهی بدونن شک در ردیف اول کشورهای تولیدکننده گیاهان دارویی و فراورده های آن می تواند قرار گیرد.

وجود اختلاف درجه حرارت 50 درجه سانتیگراد، وجود اراضی ساحلی، کویری، کوهستانی و برخورداری از حدود 300 روز آفتابی و تنوع گونه های زیستی و اختصاص بسیاری از گیاهان دارویی به ایران همگی ویژگی هایی هستند که در مقایسه با سایر تولیدکنندگان استعداد بالقوه ای را برای تولید انواع گیاهان دارویی در سطح وسیع و گسترده فراهم آورده است.

 

مشاغل قابل احراز پس از طی دوره:

الف: کمک کارشناس تحقیقات گیاهان دارویی

ب: کاردان کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر

ج: کاردان بهره بردار گیاهان دارویی و معطر

د: کمک ناظر در واحدهای تولیدی

 

نقش و توانایی فارغ التحصیلان:

1- جمع آوری گیاهان دارویی و معطر

2- انجام عملیات خشک کردن و نگهداری نمونه های گیاهان دارویی

3- همکاری در شناسایی علمی گیاهان دارویی و معطر

4- همکاری در ایجاد بانک بذر گیاهان دارویی و معطر

5- استحصال و نگهداری بذرهای گیاهان دارویی و معطر

6- کاشت داشت و برداشت گیاهان دارویی و معطر

7- همکاری در اجرای طرحهای تحقیقاتی گیاهان دارویی و معطر و آزمایشگاههای مربوطه

8- تکثیر گیاهان دارویی و معطر

9- نظارت در واحدهای تولید

 

طول دوره تحصیل:

طول این دوره 2 تا 3 سال است که دروس عملی و نظری آن بصورت واحد ارائه می گردد بطوریکه هر واحد نظری معادل 17 واحد درسی و هر واحد آزمایشگاه معادل 34 ساعت درسی و هر واحد کارگاهی معادل 51 ساعت و کارآموزی 120 ساعت در طول نیمسال تحصیلی می باشد.

 

واحدهای درسی دوره:

تعداد واحدهای کل دوره 72 واحد و مجموعاً 2008 ساعت است.

دروس عمومی   12 واحد:   معارف اسلامی- اخلاق و تربیت اسلامی- ادبیات فارسی و آیین نگارش- زبان خارجی- بهداشت و تنظیم خانواده- تربیت بدنی

دروس پایه   8 واحد:   شیمی عمومی- اصول آمار- مبانی گیاهشناسی

دروس اصلی   22 واحد:   هوا و اقلیم شناسی- مبانی اکولوژی- شیمی آلی- کارتوگرافی گیاهی- اصول زراعت گیاهان دارویی و معطر- مبانی فیزیولوژی گیاهی- رابطه آب و خاک و گیاه- حفاظت و حمایت از گیاهان دارویی و معطر

دروس تخصصی   30 واحد:   شناخت گیاهان دارویی و معطر 1- شناخت گیاهان دارویی و معطر 2- آشنایی با تجهیزات و استحصال مواد مؤثره- روش تکثیر و پرورش گیاهان دارویی- زراعت خصوصی گیاهان دارویی- روش بهره برداری از گیاهان دارویی مرتعی- روش بهره برداری از گیاهان دارویی جنگلی- درختان و درختچه های دارویی و معطر- اقتصاد گیاهان دارویی و معطر- اکولوژی گیاهان دارویی و معطر- آماده سازی و عمل آوردن گیاهان دارویی و معطر- کارآموزی.

 

من در رشته تولید و بهره وری گیاهان دارویی و معطر تحصیل کردم، همچنین فارغ التحصیل در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست هستم. سعی من برآنست اندکی از مباحثی که آموخته ام را به اجرا بگذارم. با احترام از مساعدت های خانواده و دوستانم صمیمانه سپاسگزارم و سر فرود می آورم ... در پناه خداوندگارم باشید.
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :