وبلاگِ علمی محققِ جوان
تحقیق و پژوهش های علمی، دانشگاهی و آموزشی
آرشیو وبلاگ
نویسنده: زری دولت فر - دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢
مناطق حفاظت شده به محدوده ای از عرصه های منابع طبیعی اتلاق می شود که به لحاظ ضرورت حفظ و تکثیر نسل جانوران و احیاء آن ضمن رعایت حقوق و بهره برداری، جوامع محلی ایجاد گردیده اند.
منطقه حفاظت شده هفتادقله محدوده ای به وسعت حدود 97 هزار هکتار در فاصله 25 کیلومتری شرق اراک وبین شهرهای اراک، خمین، دلیجان و محلات قرار گرفته است. این منطقه به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و پوشش گیاهی انبوه و وجود جانوران وحشی قابل شکار خود همواره مورد توجه بوده است. این ویژگی ها سبب شد که منطقه هفتادقله از اوایل شروع به فعالیت سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در سال 1353 به منطقه حفاظت شده هفتاد قله ارتقاء یافت.
منطقه هفتاد قله پیکره ای کوهستانی است که در گستره ای از تپه ماهورها و دشت ها قرار گرفته است. کوه هفتادقله که بلندترین قله آن  2686 متر ارتفاع دارد در جهت شمال غربی – جنوب شرقی امتداد دارد. کوه های این منطقه از باارزش ترین زیستگاه های حیات وحش منطقه هستند. دره های مابین کوه ها همراه با چشمه های دائمی که از زیر صخره های کوه می چکد آب آبشخورهای حیات وحش را تأمین می نماید. منطقه حفاظت شده هفتادقله دارای پوشش گیاهی غنی و در انتهای دره ها دارای درختان کهنسال است.
آب و هوای منطقه حفاظت شده هفتادقله از نوع نیمه خشک و بارندگی غالب آن در فصل زمستان است که در ارتفاعات به صورت بارش برف است. پوشش گیاهی منطقه هفتادقله حدود 205 گونه گیاهی است که در منطقه رویشی ایران و تورانی واقع گردیده و دارای رویش استپی یا بیابانی است و اغلب آنها بوته ای ، علفی و معدودی درختچه ای است. تعدادی از گونه های گیاهی منطقه از جمله گیاهان دارویی و معطر هستند.
پستانداران به دلیل بزرگ بودن جثه نمایه خوبی از نظر وضعیت محیط زیستی هستند . منطقه هفتادقله زیستگاه ارزشمند و مناسبی برای پستانداران بزرگ بومی ایران که در مناطق استپی مرکزی ایران زندگی می کنند است .
کل و بز، قوچ و میش، گراز، گرگ، شغال، روباه و کفتار  از پستاندارانی هستند که به آسانی در منطقه هفتادقله قابل مشاهده هستند، اما درباره مشاهده پلنگ هیچ گزارش مستندی تاکنون وجود نداشته و وجود آن در منطقه حفاظت شده هفتاد قله فقط به استناد نقل قول از محیط بانان بازنشسته و یا چوپانان سالخورده بوده است.
محیط بانان منطقه هفتادقلهپس از شرکت در سه دوره آموزشی که درباره ردیابی و شناسایی سرگین، آثار و بقایای به جا مانده از گربه سانان توسط اداره کل برگزارشد در طی گشت زنی خود موفق به یافتن آثاری از وجود یک گربه سان بزرگ در منطقه شدند، به همین جهت تعداد 7 دستگاه دوربین تله ای با توجه به ردپاها، سرگین و... مشاهده شده از بهار امسال در مناطق مختلف کار گذاشته شد، هم چنین دو لاشه نیمه خورده شده کل و بز در داخل شکاف و سوراخی در منطقه جستجو برای ثبت وجود پلنگ را جدی تر کرد .گروهی متشکل از 3 محیط بان و رئیس منطقه حفاظت شده هفتادقله مسئول پیگیری امر شدند و در نهایت در تاریخ 92/5/29 پس از بررسی تصاویر گرفته شده توسط دوربین ها تعدادی تصویری از پلنگ ایرانی را به ثبت رساندند .

حضور پلنگ به عنوان یکی ازگوشتخواران بزرگ که جایگاه خاصی در چرخه حیات در منطقه دارد نشانی از سلامت محیط زیست و وجود امنیت در منطقه است که در سایه تلاش های شبانه روزی محیط بانان زحمتکش منطقه میسر شده است. پلنگ گربه ای بزرگ با بدن عضلانی ولی نرم و قابل انعطاف است که بدنش از خال های توخالی پوشیده شده است. اندازه آن از 110 تا 195 سانتی متر ووزن آن تا 90 کیلوگرم می رسد. در مناطق دارای آرامش شب و روز ولی در مناطقی که احساس خطر کند شب فعال است به صورت انفرادی زندگی می کند و بی صدا و با سرعت کم حرکت می کند. در سوراخ درختان و شکاف سنگ ها لانه می سازد و از شنوایی قوی برخورداراست.

 

براساس گزارش اداره حفاظت محیط زیست منطقه حفاظت شده هفتادقله در مورخ92/5/29 دوربین های تله ای نصب شده در منطقه حفاظت شده هفتادقله برای اولین بار درطول تاریخ و حیات این منطقه موفق به ثبت تصاویر پلنگ ایرانی در این منطقه قدیمی وزیستگاه ارزشمند حیات وحش کشور و استان گردیدند که براساس آخرین گزارش مأمورا ن قدیمی منطقه حدود 50 سال پیش در منطقه حفاظت شده هفتاد قله مشاهده گردیده بود .

پرتال تخصصی پلنگ ایرانی 

منبع: اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی

 

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

نویسنده: زری دولت فر - سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢

کاغذ یک کالای استراتژیک بوده و نقش حیاتی در توسعه فرهنگی به عهده دارد. این فرآورده هنوز نیز در فرآیند ارتباطات نقش کلیدی داشته و در آینده نیز همچنان از جایگاه مهمی برخوردار خواهد بود. فرآورده­های کاغذی به صورت­های بسیار گوناگونی ساخته می­شوند و این تنوع به کاغذ امکان می­دهد رقابت­پذیری خود را در مقایسه با سایر فرآورده­های مشابه حفظ نموده و از این طریق بتواند به تقاضاهای روزافزون در رابطه با کاربرد وسیع خود پاسخ بدهد.

مصارف متنوع فرآورده­های کاغذی در امور چاپ و تحریر، بسته بندی، بهداشتی، تزئینات و دکوراسیون به نحوی روزافزون نیاز به محصولات سلولزی را به عنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر در آورده است. در سال­های اخیر به دلیل کمبود منابع طبیعی و جلوگیری از اثرات تخریب محیط زیست، بازیافت کاغذ از کاغذهای باطله، مورد توجه قرار گرفته است. کاغذ پس از مواد زائد جامد فساد پذیر و قابل کمپوست، دومین جز با ارزش و قابل بازیافت زباله می­باشد.

بازیافت راه­حلی است که نسبت به دفن یا سوزاندن مواد زائد و حتی در مورد کاغذ از تبدیل آن به کمپوست هزینه کمتری را به شهرداری­ها تحمیل می­کند و صرفه­جویی در انرژی و محیط زیست تمیزتر اساس آن را تشکیل می­دهد.

در ادامه با توجه به تاریخچه موجود، به مراحل تولید کاغذ تا بازیافت آن پرداخته ایم.

 در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات کامل درباره بازیافت کاغذ اینجا کلیک کنید.

نویسنده: زری دولت فر - سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢

از دیدگاه برنامه­ریزی و طراحی شهری، گسترش فضای سبز مفهومی وسیع­تر از توسعه پوشش گیاهی و بهبود شرایط محیط طبیعی شهر دارد. منظور از توسعه فضای سبز در واقع نوعی ساماندهی و نظم­بخشی به فضاهای پراکنده و متنوع سبز است. شبکه فضای سبز یا گذرگاه سبز شامل مجموعه­ای از فضاهای سبز و باز درون شهری (پارک­ها، میدان­ها، بلوارها، مراکز فرهنگی و تفریحی و مانند این­ها)  و برون شهری (روستاها، باغ­ها، مزارع، پارک­های جنگلی، کوهپایه­ها و مانند این­ها) است که به­صورتی نظام یافته به همدیگر متصل می­شوند. در نتیجه پیکر فشرده و سنگین شهر در بستر وسیعی از فضاهای طبیعی و فضاهای پرجاذبه مجال تنفس، آلودگی، فراغت و تحرک دلخواه پیدا می­کند و از این نظر شبکه فضای سبز یکی از محورهای اصلی الگوی کاربری زمین را  -درمقیاس شهر- تشکیل می­دهد که علاوه بر کارکرد زیست محیطی دارای کارکردهای اجتماعی، فرهنگی، زیباشناختی نیز هست و درواقع نقش چند منظوره ایفا می­کند.

همچنین لازم به ذکر است طرح مساله فضای سبز از الزامات زندگی شهرنشینی به شمار می­رود چراکه علاوه بر ارزش­های جانشین نشدنی زیست محیطی مثل تلطیف هوا و تعدیل دما در زیباسازی و حفظ آرامش و شادابی شهروندان نقش مستقیم دارد.

در ادامه به تعریف فضای سبز شهری، طبقه بندی آن همراه با فاکتورهای مورد نیاز در طراحی و همچنین نقش درختان در منظر شهری و فهرستی از درختان و درختچه های مورد استفاده و دیگر موارد مربوط به این مهم پرداخته ایم.

در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات کامل بررسی درختان و درختچه ها در طراحی فضای سبز شهری اینجا کلیک کنید.


نویسنده: زری دولت فر - سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢

پرندگان برحسب تنوع خانواده و گونه، دارای لانه و آشیانه‌های بسیار متنوع و جالب هستند. حتی در بعضی مناطق این انسانها هستند که برای آنها لانه تهیه کرده یا می‌سازند.

پرندگان بر حسب نیاز برای ساخت لانه مورد نظر از چوب‌های خشک کوچک، پوشال، گل و لای و هر چیز مناسب دیگر، استفاده می‌کنند. هم­چنین پرندگان از شکاف موجود در کوه­ها، صخره­ها، پرتگاه­های کوهستانی در ساحل دریاها و دریاچه­ها و اقیانوس­ها، در جزایر موجود در دریاچه­ها، روی زمین، قله کوه­ها، ژرفای جنگل، در بوته خارها و نوک درختان بسیار بلند و حتی در زیر شیروانی خانه­ها آشیانه می­سازند.

تماشای لانه‌سازی پرندگان در نوع خود برای انسان‌ها، بخصوص برای birds watching ها یا تماشا کننده‌های پرنده، بسیار زیبا و جالب است.

نتایج مطالعه­ای جدید نشان می­دهد پرنده­ها هنر آشیانه­سازی را از یکدیگر فرا می­گیرند و این توانایی یک مهارت غریزی به شمار نمی­رود. همچنین محققان اسکاتلندی عقیده دارند آشیانهسازی پرندگان روندی غریزی نیست؛ بلکه مهارتیآموختنی است که با تجربه بیشتر توسعه می یابد. 

آشیانه به محلی گفته می­شود که پرندگان در آن تخم­گذاری می­کنند و جوجه­های خود را پرورش می­دهند. هرچند که تمام پرندگان آشیانه نمی­سازند )مانند نوعی پنگوئن(Aptenodytes forsteri)  که تخم­هایش را همراه خود و برروی پاها به اطراف حمل می­کند( ولی بیشتر پرندگان به روش­های گوناگون محلی را انتخاب می­کنند و با توجه به امکانات محیط در آن آشیانه­ای می­سازند تا بتوانند تخم وجوجه­ها را تا زمانی­که لازم است در آن نگهداری کنند.

آشیانه در محل­ها و با روش­های گوناگون توسط پرندگان ساخته می­شود. در ادامه توضیح مختصری از انواع مختلف آشیانه را شرح می­دهیم و به مطالعه تخمین بقای آشیانه ها و مقایسه و مطالبی از این دست پرداخته ایم. 

در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات کامل از روشهای محاسبه بقای آشیانه پرندگان اینجا کلیک کنید.

نویسنده: زری دولت فر - سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢

از آنجایی که علم اکولوژی همواره با نام هکل همراه بوده و تعریفی که نامبرده از این علم می­نماید همچنان مورد قبول دانشمندان است در اینجا نیز به این تعریف اشاره می­شود. به موجب تعریف هکل "اکولوژی دانشی است که از چگونگی محیط اعم از فیزیکی و زیستی و نیز تغییرات آن به طور عموم گفتگو نموده و اثرات هر یک را بر روی موجودات زنده (گیاهی و جانوری) و همچنین تأثیر هر یک از آنها را بر روی دیگری مورد بحث و مطالعه قرار می­دهد".

اسامی تعدادی از نرم افزارهای اکولوژیکی به شرح زیر است:

MIRADI

BIOTAS

WORlD MAP

IDRISI

RAMAS

ECOBEAKER

 

در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات کامل از برخی نرم افزارهای اکولوژیکی اینجا کلیک کنید.


من در رشته تولید و بهره وری گیاهان دارویی و معطر تحصیل کردم، همچنین فارغ التحصیل در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست هستم. سعی من برآنست اندکی از مباحثی که آموخته ام را به اجرا بگذارم. با احترام از مساعدت های خانواده و دوستانم صمیمانه سپاسگزارم و سر فرود می آورم ... در پناه خداوندگارم باشید.
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :