وبلاگِ علمی محققِ جوان
تحقیق و پژوهش های علمی، دانشگاهی و آموزشی
آرشیو وبلاگ
نویسنده: زری دولت فر - شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢

شبت برای اولین بار در فلسطین کشت شده است.گیاه در آرامگاه  Amen hotep II   در مصر ودر خرابه های رومی در بریتانیا پی برده شده است. استفاده از آن به زمان مصری ها حدود 5000سال پیش بر می گردد.کشت منظم این گیاه از قرن چهاردهم به منظور استفاده از خواص دارویی وادویه ای آن در اکثر نقاط جهان آغاز شد.  منشا اسم انگلیسی امروزه آن وابسته به کلمه NORSE  باستانdilla و((هم))باکلمه dylle Anglo-saxon است. در گذشته شبت را در بالش کوکان  برای آرامش آنان قرار می دادند.همچنین در ادیان زمین آمده است که چون این گیاه سحر آمیز است آنان را از جادوگری شیطان باز می دارد. علاوه برآن یک کیسه پلاستیکی از شوید خشک را بر روی قلب می گذاشتند برای روشنی قلب استفاده شود.

همچنین مردم کشور های اروپایی در گذشته از پیکر رویشی وبذر شبت برای درمان سردرد وبیماری های خونی –عروقی استفاده می کرده اند.

در فارماکوپه های معتبر از پیکر رویشی تازه یا خشک وهمچنین از میوه این گیاه به عنوان دارو استفاده می شود. 

در صورت تمایل روی ادامه مطلب کلیک کنید.

 

 

 

 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: زری دولت فر - شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢

زیره گیاهی است یکساله ,کوچک و علفی که ارتفاع آن بسته به شرایط محیطی بین 15 تا 60 سانتیمتر است. ریشه آن دوکی شکل,کم وبیش منشعب و به طول 10-20 سانتی متر, دراز و باریک به رنگ سفید ، ساقه آن راست و منشعب به تقسیمات دو تایی و گاهی سه تایی است که این انشعابات در نهایت به گل آذین چتر مرکب ختم می شود . ساقه گیاه شیار دار بوده و دارا ی بافت کلانشیم محیطی است . برگهای آن متناوب، شفاف، بی کرک، منقسم به بریدگیهای بسیار نازک و ظریف ولی دراز و نخی شکل است. رنگ برگها سبز تیره و قاعده آنها توسط غلافی کم وبیش پهن به ساقه متصل می شود.برگک ها خطی یا مستطیل , با لبه سفید بوده و دور چترک ها قرار دارند.چترها انشعابات محدودی برابر 3-6 عدد دارند و طول آنها 5-10 میلی متر است ودارای تعدادی براکته و براکتئول های باریک و نخ مانند می باشند.

درصورت تمایل روی ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب ...
من در رشته تولید و بهره وری گیاهان دارویی و معطر تحصیل کردم، همچنین فارغ التحصیل در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست هستم. سعی من برآنست اندکی از مباحثی که آموخته ام را به اجرا بگذارم. با احترام از مساعدت های خانواده و دوستانم صمیمانه سپاسگزارم و سر فرود می آورم ... در پناه خداوندگارم باشید.
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :